Opłaty od producentów
i importerów czystych nośników
Opłaty od producentów i importerów czystych nośników są obowiązkowym świadczeniem przypadającym twórcom i wydawcom na podstawie art. 20 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Kategorie nośników, wysokość stawki opłaty oraz sposób jej uiszczania normuje rozporządzenie Ministra Kultury z dnia 2 czerwca 2003 r. w sprawie określenia kategorii urządzeń i nośników służących do utrwalania utworów oraz opłat od tych urządzeń i nośników z tytułu ich sprzedaży przez producentów i importerów.
Opłaty należy uiszczać wyłącznie na rzecz organizacji zbiorowego zarządzania wskazanych w tym rozporządzeniu. Każdy podmiot, który mocą wskazanych wyżej aktów prawnych jest zobligowany do ponoszenia opłat, zobowiązany jest do uznania kwotą opłat należnych zarówno rachunku organizacji działającej na rzecz twórców, jak i rachunku organizacji działającej na rzecz wydawców. Każdej z organizacji przypada 50% opłaty naliczonej.
Prosimy o uważne zapoznanie się z informacjami o podmiotach zobowiązanych do uiszczania opłat, powstaniu obowiązku uiszczenia opłaty, podstawie naliczenia opłaty, nośnikach objętych opłatami, sposobie naliczania i wnoszenia opłat.
Stowarzyszenie Autorów i Wydawców COPYRIGHT POLSKA jest upoważnione do pobierania opłat na rzecz wydawców.
Na rzecz twórców działa Stowarzyszenie Zbiorowego Zarządzania Prawami Autorskimi Twórców Dzieł Naukowych i Technicznych „KOPIPOL” w Kielcach. Szczegóły płatności na rzecz tej organizacji dostępne są na stronie www.kopipol.org.pl