Aktualności >

Pierwszy milion dla wydawców za 2012 rok wypłacony!

Stowarzyszenie Autorów i Wydawców „Polska Książka” – dwa dni po zatwierdzeniu przez Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia sprawozdania finansowego za rok 2012 i przyjęciu przez Zarząd SAiW PK uchwał o szczegółowych zasadach podziału środków wraz z listami wynagrodzeń repartycyjnych za rok 2012 – wypłaciło wydawcom pierwszą transzę na blisko 1,3 mln zł.

Tym samym rozpoczęto wypłatę środków zebranych dla wydawców jako rodzaj rekompensaty za dopuszczone prawem kopiowanie utworów w ramach dozwolonego użytku osobistego.

Za rok 2012 do podziału dla wydawców książek i prasy przekazano w sumie 8 833 508,81 zł, z czego 6 173 609,46 zł przypada na wydawców książek (w tym wydawców druków muzycznych, kartograficznych i wydawców publikacji zagranicznych dostępnych w Polsce), a 2 659 899,35 zł – za pośrednictwem SW REPROPOL – dla wydawców prasy.

Kolejne transze będą realizowane w regularnym trybie około 60 przelewów na miesiąc i zgodnie z przyjętą zasadą publikowane na stronie Stowarzyszenia: Archiwum repartycji. W pierwszej kolejności wypłaty kierowane są na konta tych wydawców, w przypadku których aktualność danych została potwierdzona w ostatnim okresie. Wzorem lat ubiegłych w dniu wykonania przelewu wysyłane są informacje mailowe oraz dokumentacja księgowa pocztą tradycyjną.