Organizacje zbiorowego zarządzania spotkały się z przedstawicielami producentów i importerów urządzeń elektronicznych
Komunikat prasowy
Warszawa, 9 października 2014 r.
Organizacje zbiorowego zarządzania (tj. ZAiKS, ZPAV, SFP, KOPIPOL, REPROPOL, SAiW Copyright Polska, ZASP, SAWP) w dniu 9 października 2014 r. zaprosiły kierownictwa izb gospodarczych reprezentujących producentów i importerów urządzeń elektronicznych (ZIPSEE, PIIT, KIGEiT) do merytorycznych i konkretnych rozmów na temat aktualizacji listy urządzeń i nośników objętych opłatą od czystych nośników, w rozporządzeniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w celu wypracowania wspólnego stanowiska dotyczącego aktualizacji tej listy.
Spotkanie nie dało oczekiwanego rezultatu. Przedstawiciele strony zaproszonej nie podjęli merytorycznej rozmowy twierdząc, że smartfony i tablety nie mają możliwości kopiowania utworów (filmów, muzyki, piosenek, utworów literackich itd.), w związku z czym nie powinny znaleźć się na tej liście. Teza ta, jako przecząca faktom, wzbudziła konsternację gospodarzy spotkania. Tym bardziej że urządzenia te, zgodnie z dyrektywą unijną „O społeczeństwie informacyjnym” i rezolucją Parlamentu Europejskiego z lutego 2014r., znajdują się na listach urządzeń objętych opłatami lub są wprowadzane na te listy w krajach UE, co potwierdza fakt wykorzystywania tych urządzeń także w celu multiplikowania utworów. To oraz twierdzenie p. Michała Kanownika (dyrektora ZIPSEE), że nie jest mu znana propozycja ozz-tów zmiany listy urządzeń (mimo że wielokrotnie wypowiadał się na ten temat w mediach), sprawiło, że strony nie tylko nie doszły do porozumienia, ale to porozumienie okazało się niemożliwe.
W tej sytuacji ozz-ty czekają na projekt stosownego rozporządzenia MKiDN.