MKiDN: Przywróciliśmy Forum Prawa Autorskiego
Po dziewięciu latach przerwy w warszawskim Kinie Iluzjon odbyło się 8. Forum Prawa Autorskiego. Spotkanie poświęcone zostało dwóm tematom: wpływowi sztucznej inteligencji na regulację prawno-autorską oraz ocenie tegorocznej nowelizacji prawa autorskiego.
W wydarzeniu wzięła udział Hanna Wróblewska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, która wraz Małgorzatą Kidawą-Błońską, marszałkinią Senatu otworzyła obrady oraz Andrzej Wyrobiec, podsekretarz stanu w MKiDN. W Forum uczestniczyli także parlamentarzyści, którzy biorą czynny udział w procesie tworzenia regulacji w zakresie prawa autorskiego.
Do udziału w 8. Forum Prawa Autorskiego zaprosiliśmy przedstawicieli 80 reprezentatywnych organizacji społecznych, których działalność związana jest z prawem autorskim. W agendzie prac znalazły się wszystkie ważne kwestie, które nie zostały ujęte w ostatniej nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W debatach wzięli także udział parlamentarzyści i przedstawiciele organów administracji i instytucji publicznych, innych niż MKiDN.
Czym jest Forum Prawa Autorskiego?
Chcemy, by Forum Prawa Autorskiego było stałą platformą dyskusji o zagadnieniach związanych z regulacją prawa autorskiego. Ważne są dla nas rozmowy o kierunkach zmian legislacyjnych, wynikających z implementacji przepisów unijnych i orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE. Chcemy, by była to przestrzeń rozmów o roboczych propozycjach nowelizacji, wymagających pogłębionej konsultacji i wymiany stanowisk.
Forum będzie się odbywać cyklicznie. Przed każdym kolejnym spotkaniem Ministerstwo będzie ogłaszać otwarty nabór dla organizacji społecznych, których działalność związana jest z tematyką danego spotkania. Wydarzenie jest otwarte dla twórców, artystów wykonawców, wydawców, producentów, zrzeszających ich organizacji oraz innych zainteresowanych podmiotów.